Народне мистецтво витинанки

Народне мистецтво витинанки
393926 ПЕРЕГЛЯДІВ

Коли говориш про народне мистецтво, в уяві виникають вишивки, ікони – і навіть картини Марії Примаченко. Але більшість пропустить повз витинанки – самобутнє ремесло, яке свого часу набуло популярності серед селян на Поділлі та потребує також хисту, вправності й фантазії.

Папір не відразу поширився з Китаю до України. Спершу для витинання використовували кераміку й луб'яні вироби, і відповідні зразки віднаходять ще в трипільських пам'ятках. Згодом традиції прослідковуються й розвиваються в слов'ян: найчастіше це ажурні аплікації зі шкіри та хутра на одязі й предметах побуту.

Паперові ж витинанки як прикраси сільських хат появились тільки в середині XIX століття. А наприкінці ХІХ – на початку ХХ століття вирізняються високою художньою майстерністю, набуваючи локальних рис щодо матеріалу, форми, ритму, пропорцій, силуетів. Традиційний орнамент здебільшого геометричний і рослинний, іноді трапляються людські й тваринні зображення. Папір при витинанні складали вдвоє, учетверо, увосьмеро, що дозволяло творити сталі композиції, структури. Сніжинки найчастіше слугували прикрасами на вікнах на Новий рік.

 

Влад Дядин

Теги: Незалежний Медіа Форум, Independent Media Forum
Автор: uacenter.media

Незалежний Медіа Форум
www.uacenter.media
www.mediaforum.news
E-mail: [email protected]
Kyiv - Київ:  +38 067 461 6900
Варшава - Warszawa: +48 609 00 6656

Редакція Незалежного Медіа Форуму не завжди поділяє точку зору автора

© ICF "INDEPENDENT UKRAINIAN MEDIA CENTER IN EUROPE", 2022-2024
© POLSKO-UKRAIŃSKA FUNDACJA POKOJU CONCORDIA 818, 2023-2024

Мої відео