Щеплення проти гепатиту В: чому важливо не відкладати?
невиліковний, але його можна уникнути завдяки вакцинації. Це заходить ефективно запобігає зараженню та розвитку хронічних ускладнень у 96% випадків. Захист від гепатиту В зберігається принаймні 20 років, а іноді - протягом усього життя.
Згідно з Національним календарем профілактичних щеплень, дитина повинна отримати три дози вакцини: перше щеплення - протягом 24 годин після народження (ВООЗ рекомендує якомога швидше вакцинувати новонароджених від гепатиту В); друге щеплення - у два місяці; третє щеплення - у шість місяців. Якщо вакцинація не проводилась вчасно, вона може бути проведена за схемою "0-1-6", тобто другу дозу вводять через місяць після першої, а третю - через шість місяців.
За даними Центру громадського здоров'я МОЗ України, за підсумками 2023 року щеплення проти гепатиту В отримали 66% дітей. Однак, найнижчий рівень вакцинації спостерігається в Івано-Франківській (46,6%), Закарпатській (47,8%), Хмельницькій (50,8%), Львівській (56,1%), Вінницькій (57,4%) та Одеській (58,2%) областях.
Упродовж трьох місяців 2024 року охоплення щепленнями серед дітей становить 61%, при цьому найнижчий показник зафіксований у дітей до року в Херсонській (7,7%), Чернівецькій (27,8%), Тернопільській (28,2%), Закарпатській (34%), Львівській (44,5%) та Одеській (47%) областях.
Медики наголошують на важливості вакцинації проти гепатиту В, особливо в перші дні життя дитини. У країні доступно 510 818 доз вакцин, що дозволяє забезпечити щеплення у кожній області.
Найбільше загрози гепатиту В піддаються діти до року. У цьому віці ризик перетворитися у хронічну хворобу становить 90%. Цей ризик зменшується з віком. Приблизно у 30-50% дітей, інфікованих у віці від 1 до 6 років, розвивається хронічний гепатит В, а у 20-30% - цироз та рак печінки.