Не тільки в Китаї та Візантії. Про українське золотарство й емальєрство.
У Вас досі залишається стереотипне уявлення про бідність України та її брак естетичного смаку? Тоді продовжуємо розповідати про предмети розкоші, які виготовлялись на території нашої держави! Сьогодні ми розповімо про національну емаль – витончену техніку, котрою оперували не тільки давньоєгипетські, візантійські та китайські майстри.
Найдавніші пам'ятки емальєрства в Україні датуються, звісно, перебуванням тут скіфів і розвитком їхніх золотарських традицій. Згодом ремесло від них підхопили наступні причорноморські племена: сармати, готи, гуни... Останні, до речі, принесли моду на цю техніку в Європу саме з "земель Борисфену" (Дніпра).
Проте пік місцевого ремесла припадає саме на існування Русі-України. У Києві та інших містах дослідники виявили золотарські майстерні зі слідами лиття й виготовлення емалі, що свідчить про масштаби та професіоналізм, а тодішня "руська робота" вважалась другою за якістю – після візантійської. Справді, пам'ятки золотарства й емальєрства вражають вишуканою красою, цілісністю та виразністю образів.
Влад ДЯДИН
За матеріалами журналу "Пам'ятки України. Історія та культура":
https://ua-book.house