Niezalezna.PL: Війна відкрила очі європейцям
Війна відкрила очі європейцям. Значне зростання кількості людей, які вважають Росію супротивником
Значно зросла кількість європейців, які вважають Росію супротивником чи суперником. Про це йдеться в останньому дослідженні аналітичного центру Європейської ради з міжнародних відносин (ECFR). Варто зазначити, що у 2023 році 64% респондентів вважають Росію противником або суперником, у 2021 році – 35,6%.
18,1 відсотка респондентів у 2021 році вважали Росію противником, з яким конфліктують їхні країни, тоді як у 2023 році таку думку поділяють 55 відсотків. Крім того, у 2023 році 9% респондентів вважали Росію суперником, «з яким нам конкурувати», у 2021 році цей відсоток становив 17,5 відсотка.
Водночас 19% респондентів у 2023 році назвали Росію «потрібним партнером»; у 2021 році – 35%. Про це повідомляє британська газета The Guardian.
Де найбільше зростання?
У 2023 році найбільший відсоток респондентів, які назвали Росію необхідним партнером, зафіксовано в Болгарії (47%), на другому місці – угорці та австрійці (31%), на третьому – італійці (21%).
З іншого боку, першими серед респондентів, які назвали Росію супротивником або суперником, стали данці (загалом 83 відсотки), за ними йдуть поляки та шведи (78 відсотків) і голландці (76 відсотків).
Опитування ECFR провели у квітні 2023 року в Австрії, Болгарії, Данії, Франції, Німеччині, Угорщині, Італії, Нідерландах, Польщі, Іспанії та Швеції, "щоб зрозуміти, як європейські громадяни бачать своє місце у світі сьогодні".
Що виявили дослідники?
За словами авторів, жителі Європи після вторгнення Росії в Україну виявили, що вони живуть у світі, де бракує міжнародної співпраці, вони виступають за нейтралітет своїх держав у американсько-китайському конфлікті та, незважаючи на тісніші контакти з Сполученими Штатами, не хочуть бути залежними лише від американських гарантій безпеки.
«Результати опитування показують, що їхні (європейців) інстинкти щодо співпраці у зовнішній політиці повільно пристосовуються до нової геополітичної реальності, яка характеризується зростаючою поляризацією», – оцінили автори дослідження.
ECFR також дослідив погляд європейців на післявоєнні відносини їхніх країн з Росією. 39 відсотків респондентів з Польщі висловилися за повне припинення всіх відносин, 42 відсотки за обмежених відносин та 8 відс. для повноцінних стосунків. Таким чином, Польща опинилася на першому місці серед країн, жителі яких виступають проти повернення до нормальних відносин з Росією після досягнення миру в Україні.
Це ще не все
Китай визнали необхідним партнером 43% усіх респондентів, а за суперника чи опонента – 36 відсотків. Підхід до відносин з Китаєм в Європі поляризований, 39% респондентів не проти того, щоб китайські компанії будували в Європі інфраструктуру, наприклад порти чи мости, 43% не погоджуються з цим.
32 відсотки усіх респондентів вважають США союзником, який поділяє «наші цінності», 43 відсотки - як необхідного партнера, 7 відсотків як суперника та 4,5 відс. - супротивника, "з яким ми в конфлікті".
12% вважають США ворогом болгари, на відміну від повної відсутності такої думки серед данців, і 2 відс. поляків і голландців, які поділяють цю точку зору.
Крім того, 74 проц респондентів з усіх країн вважають, що «Європа не завжди може покладатися на США і потребує власної обороноздатності», що на 8% більше ніж більше ніж у 2021 році
«Європейці хочуть, щоб ЄС став більш незалежним у зовнішній політиці та розбудував власну обороноздатність», — прокоментувала одна з авторів звіту Яна Пульєрін, додавши, що ці вимоги «загострені» війною в Україні та зростанням напруги американсько-китайських відносин.
"Це може стати визначальним моментом для ЄС", - сказала Пульєрен. На її думку, подальша доля континенту залежить від того, чи зможе ЄС примирити розбіжності між країнами блоку та зменшити свою залежність від США.
Niezalezna.PL - партнер Незалежного Медіа Форуму