У росії стрімко скорочується населення
росія невдовзі обезлюдніє
Експерти сходяться на думці: в Росії розгортається справжня демографічна трагедія. Позитивна народжуваність фіксується лише в регіонах, де населення не є росіянами. Все також свідчить про те, що війна, яку розпочав Володимир Путін, можливо, в надії «захопити» 44-мільйонний український народ, ще більше погіршить цю ситуацію.
Цифри зазвичай не брешуть, і за останні три роки росія втратила приблизно на 2 мільйони людей більше, ніж зазвичай, через війни, хвороби та еміграцію, повідомляє The Economist.
Те, що для західних країн було б лише економічною драмою, для Росії може означати набагато серйозніші проблеми. Ця найбільша за площею країна в світі, займаючи понад 17 мільйонів квадратних кілометрів, розтягнута між Європою та Азією таким чином, що «потребує» великої кількості людей, особливо в азіатській частині – це її геостратегічне розташування.
Російські методи боротьби з кризою
Водночас політика влади цієї країни практично завжди базувалася не стільки на внутрішньому розвитку, скільки на розкольницьких війнах і загарбницьких діях щодо менших і слабших сусідів. Спосіб, у який ця політика проводиться, породжує відсутність поваги до людського життя та власних громадян. Із внутрішніх криз, які виникають досить швидко і масово, Кремль вперто намагається вийти через зовнішні конфлікти та завоювання.
Володимир путін добре це усвідомлював і свідомо прийняв цей спосіб мислення і цю спадщину. Він добре знав ситуацію в Європі і знав, що вона йому не загрожує, особливо якщо Захід залежний від дешевих енергоносіїв. Однак його справжньою проблемою був і є Китай, найбільш густонаселена країна в світі, яка зараз стрімко розширює сферу свого впливу по всьому світу, включаючи росію. путін знав, що якщо він не зміцнить демографію відносно швидко, він не зможе компенсувати, принаймні певною мірою, експансію Пекіна в довгостроковій перспективі.
Явна тенденція десятиліть
За оцінками експертів, за перші п'ять місяців 2022 року населення Росії скоротилося на 430 тис. осіб, продовживши скорочення більш ніж на мільйон протягом 2021 року. Ця цифра відображає як баланс народжуваності та смертності серед постійного населення, так і кількість потоків міграції. У 2021 році імміграція частково компенсувала більшу кількість смертей порівняно з народженими, але у 2022 році це було не так. Натомість посилена та викликана конфліктом еміграція сприяла різкому скороченню населення.
Статистика показує, що населення Росії протягом останніх 30 років стабільно скорочується. Ця тенденція почалася в 1991 році, коли Радянський Союз розпався, а населення Росії становило 148,2 мільйона осіб. За даними російського статистичного агентства Росстат, у 2021 році це число скоротилося до 146,1 мільйона. Крім того, демографічні прогнози припускають, що населення країни продовжить скорочуватися і досягне 130-140 мільйонів до 2050 року.
Олексій Ракша, незалежний російський демограф, на якого Jamestown.org посилається, каже, що населення Росії скорочується через кілька факторів. До них належать: триваюча тенденція до зменшення дітей у етнічних росіян, скорочення чи навіть скасування урядом своєї пронаталістської політики через фінансові потреби, а також страхи багатьох росіян щодо майбутнього країни з огляду на поточні економічні проблеми та війну.
Відтік мізків
Ці фактори не тільки призводять до найнижчого рівня народжуваності з мирних часів, а й зменшують кількість жінок, здатних народжувати дітей у майбутньому. У січні 2020 року путін назвав демографічну кризу «історичним викликом» і запевнив свою батьківщину, що «майбутнє Росії та її історичні перспективи залежать від того, наскільки нас буде багато».
Зменшення населення є ключовим мотивом для Росії у війні з Україною, пише France24.com. В Україні проживає близько 44 мільйонів жителів, переважно слов'янського походження. Для Путіна вторгнення означає не лише захоплення території, яка, на його думку, належить росії, а й отримання контролю над населенням, яке він хоче «інтегрувати» в росію.
Однак нинішня війна може призвести до серйозного відтоку мізків, що є однією з найважливіших проблем, з якими зараз бореться Росія. Згідно з інформацією, опублікованою в The Financial Times, близько 150 тис людей, які працюють у секторі нових технологій, покинули росію за останні кілька років. Міжнародні санкції також сприяли вирішенню багатьох кваліфікованих працівників покинути країну. росія стала однією із країн з найвищим рівнем еміграції кваліфікованих кадрів. Багато з них оселилися в Ізраїлі чи Туреччині, країнах, які активно залучають кваліфікованих працівників з усього світу.
З точки зору Москви, відтік мізків є серйозною проблемою. Росія, як і багато інших країн, що розвиваються, потребує кваліфікованих працівників для підвищення своєї міжнародної конкурентоспроможності.
Олексій Ракша прогнозує, що наступне падіння народжуваності буде результатом як війни в Україні, так і економічної кризи, пов’язаної із санкціями. На його думку, у важкі часи люди рідше народжують дітей, що призводить до зниження народжуваності. «Впевненість у майбутньому відіграє ключову роль у народжуваності країни», – додає він.
10 мільйонів людей зникли
Останні статистичні дані Росстату підтверджують ці прогнози, зафіксувавши на 5% зменшення народжуваності у першому кварталі 2022 року порівняно з попереднім роком. За даними західної преси, кількість народжених в Росії в квітні 2022 року не перевищила кількість народжених під час німецької окупації. Оскільки багато чоловіків призовного віку померли або перебувають у вигнанні, кількість жінок у росії перевищує чоловіків принаймні на 10 мільйонів. Прогнозується, що ці тенденції збережуться, і в 2023 році падіння народжуваності в Росії залишиться значним. Наступний рік не буде кращим.
Демографічні проблеми Росії не породила нинішня війна в Україні, але певним чином вона може їх поглибити. Під час імперської війни путіна в Україні вже було вбито або важко поранено близько 200 000 молодих росіян, стільки ж побігли з країни, рятуючись від примусової мобілізації та шансу бути гарматним м'ясом на фронті. Проте у кремлівської влади це не викликає особливого занепокоєння, оскільки вже є повідомлення про спробу мобілізації ще сотні тисяч людей призовного віку. Молоді люди – це майбутнє будь-якої країни, і саме від них залежить довгостроковий розвиток росії.
Ситуація на демографічному фронті повинна налаштувати Кремль песимістично ще з однієї причини. Тривалий конфлікт і знекровлення Москви принесуть користь Китаю в довгостроковій перспективі, і вони витіснять вплив ослабленої Росії в цій частині світу.
Gazeta Polska Daily - партнер Незалежного Медіа Форуму
Світлина: Associated Press