Безпекова парасолька для України

Безпекова парасолька для України
48872 ПЕРЕГЛЯДІВ

Безпекова парасолька для України

Попри те, що з початку 2019 року стратегічний курс України на набуття членства в Європейському союзі й НАТО закріплений у Конституції України, Володимир Зеленський до свого обрання президентом доволі скептично відгукувався щодо шансів євроатлантичної інтеграції України. Мовляв, «Нас там ніхто не чекає».

31 січня 2021 року в інтерв’ю програмі Axios український президент озвучив перше питання, яке б поставив Джо Байдену: «Пане президенте, чому ми досі не в НАТО?».

Через два роки у Вільнюсі Зеленський по суті отримав відповідь на це доволі некоректне питання. Йому пояснили, що коли всі союзники погодяться і умови вступу будуть дотримані, то в майбутньому Україна стане членом НАТО. Щоправда, коли настане це майбутнє ніхто чітко не пояснив.

У травні 2023 року тодішній генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що поки триває російсько-українська війна, Україна не зможе стати членом Північноатлантичного альянсу. Можливо, він усе ще пам’ятав емоційні висловлювання Зеленського щодо методів завершення війни: «треба просто перестати стріляти» і «зійтися десь на середині».

На ювілейному Вашингтонському Саміті НАТО в липні 2024 року держави–члени Альянсу підтвердили, що майбутнє України – в НАТО. Проте запрошення на вступ до Альянсу Україна так і не отримала.

16 жовтня, напередодні засідання міністрів оборони країн блоку в Брюсселі, глава місії США при НАТО Джуліан Сміт повідомила, що партнери України по Альянсу не планують найближчим часом запрошувати Київ приєднатись до НАТО.

За президентства Дональда Трампа Україна навряд чи отримає членство в НАТО – 6 листопада The Wall Street Journal повідомила, що в офісі Дональда Трампа обговорюють один з планів, який полягає в тому, що аби заморозити війну Україна пообіцяє не вступати в НАТО упродовж двох десятиліть, а натомість Вашингтон продовжить їй постачати зброю.

Одне слово, перспективи альянсу Україна-НАТО малозрозумілі, невиразні, туманні.

Багатолітня історія зі вступом України до НАТО чимось нагадує одну з оповідок про знаменитого Ходжу Насреддіна, який пообіцяв емірові упродовж двадцяти років навчити осла говорити. Логіка легендарного мудреця і хитруна більш ніж переконлива: за два десятиліття або віслюк здохне, або емір помре.

Тож чи не варто Україні спробувати отримати безпекову парасольку іншої конфігурації, прибравши роль основного союзника США поза НАТО?

Під час дискусії на Київському Безпековому форумі 10 березня 2021 року Bill Taylor заявив: «Ми можемо надати Україні статус основного, не натівського союзника – Major Non-NATO Ally. Нам для цього не потрібна згода інших країн. Україна мусить про це попросити і США можуть надати такий статус».

Sic! 1 серпня 2019 року Президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп надав Бразилії статус основного, не натівського союзника – Major Non-NATO Ally. Тому саме зараз – після обрання Дональда Трампа вдруге Президентом США, Володимиру Зеленському варто не зволікаючи готувати звернення до державного керівництва США щодо отримання Україною статусу основного союзника США поза НАТО.

Надання Україні такого статусу було б логічним кроком з боку США як держави-гаранта відповідно до Будапештського меморандуму. З іншого боку, це утвердило б вагу Української держави на міжнародній арені.

Настав час кардинального посилення позицій України на міжнародній арені та зміцнення її безпеки.

 

Олег К. РОМАНЧУК

 

Р. S.

У серпні журнал «Універсум» писав про поїздку сенаторів Річарда Блюменталя і Лінсі Грема до України (РІЧАРД БЛЮМЕНТАЛЬ: «НАСТАВ ЧАС СФОРМУВАТИ СТРАТЕГІЧНЕ ПАРТНЕРСТВО З УКРАЇНОЮ».

Ці сенатори свій законопроект («Акт 2024 року на підтримку України» - https://www.congress.gov/bill/118th-congress/senate-bill/4992/text/is) передали до Комітету з міжнародних відносин. Але наразі це лише декларація. Чи буде документ ухвалений Сенатом і Палатою представників США в Конгресі?

Гарно читається фрагмент законопроекту: «СТАВЛЕННЯ ДО УКРАЇНИ ЯК ДО ОСНОВНОГО СОЮЗНИКА ПОЗА НАТО. Незважаючи на будь-які інші положення закону, Україна розглядатиметься так, ніби вона була призначена основним союзником поза НАТО…».

Але чомусь в тексті не акцентується, що Україні бажано/треба надати статус Major Non-NATO Ally.

 

Теги: Незалежний Медіа Форум, Independent Media Forum
Автор: uacenter.media

Незалежний Медіа Форум
www.uacenter.media
www.mediaforum.news
E-mail: [email protected]
Kyiv - Київ:  +38 067 461 6900
Варшава - Warszawa: +48 609 00 6656

Редакція Незалежного Медіа Форуму не завжди поділяє точку зору автора

© ICF "INDEPENDENT UKRAINIAN MEDIA CENTER IN EUROPE", 2022-2024
© POLSKO-UKRAIŃSKA FUNDACJA POKOJU CONCORDIA 818, 2023-2024

Мої відео