Митрополит Андрей ШЕПТИЦЬКИЙ: Україна лише сама себе зможе змінити. Ключ до перетворення знаходиться в ній самій

Митрополит Андрей ШЕПТИЦЬКИЙ: Україна лише сама себе зможе змінити. Ключ до перетворення знаходиться в ній самій
326708 ПЕРЕГЛЯДІВ

Митрополит Андрей ШЕПТИЦЬКИЙ: «Україна лише сама себе зможе змінити. Ключ до перетворення знаходиться в ній самій» 

80 років тому у Львові в Святоюрському соборі відійшов у засвіти Великий українець, видатний український церковний, культурний і громадський діяч, Предстоятель Української Греко-Католицької Церкви, доктор права Митрополит Андрей Шептицький. З його ім’ям асоціюється вся Україна й усі ук раїнці, незалежно від конфесійної належності, а не лише УГКЦ. Митрополит Андрей Шептицький був відданим Богу, Церкві і своєму народові.Для українського народу постать Митрополита Андрея Шептицького залишається знаковою, адже він був не лише духовним лідером, а й наставником і будівничим нації, чия діяльність охоплювала культурну, релігійну та громадську сфери.

На семінарі «Митрополит Андрей Шептицький – будівничий української нації: медійний аспект», який відбувся 1 листопада на знак пам’яті 80-ліття від дня смерті Слуги Божого Митрополита Андрея Шептицького на факультеті журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка, його учасники мали можливість обговорити харизматичну постать Андрея Шептицького як невтомного державотворця, провісника екуменізму, проповідника та душпастиря як в Україні, так і за її ежами, автора багатьох послань та мецената релігійної преси в Галичині.

Для українського народу постать Митрополита Андрея була і залишається важливою, оскільки Україна сьогодні знову бореться з російськими окупантами за незалежність та стоїть перед великим історичним викликом зберегти свою ідентичнисть та державність. У своїх багаточисельних посланнях до вірних Галичини, Митрополит виступає не тільки як релігійний діяч, але й як будівничий багатостраждальної України, яку пошматували сусіди впродовж першої половини ХХ століття.

Відкрив семінар завідувач кафедри теорії і практики журналістики Мар’ян Лозинський, який у своєму вступному слові передав присутнім вітання пана ректора Університету Володимира Мельника, який зазначив про необхідність засвоєння науки, яку залишила для нас велика людина ХХ століття Андрей Шептицький. І наше завдання як науковців пам'ятати про велетнів віри, церкви та держави, серед яких і Митрополит. Модератор семінару повідомив присутніх про початок беатифікаційного процесу Слуги Божого Андрея ще з 1965 року та проведення багатьох наукових конференцій, особливо в країнах Європи, США, Канади тощо. Для українських дослідників постать Митрополита Андрея стала доступною після проголошення Незалежності України, оскільки вони отримали вільний доступ до різних джерел, зокрема спецслужб, архівів, монаших згромаджень тощо. Як приклад, цьому засвідчує представлена на семінарі виставка наукових праць про Митрополита, а також свіже число журналу «Універсум» (шеф-редактор Олег К. Романчук, доцент кафедри української преси), в якому вміщено статтю Петра Костюка під назвою «Митрополит Андрей Шептицький – будівничий української нації».

Ієромонах Корнилій Яремак, ігумен монастиря Христа Царя в Івано-Франківську, розповів про місійну діяльність Митрополита Андрея, зазначивши: «Отець Митрополит Андрей Шептицький перше, що зробив, він подивився, що треба зробити для українського народу, і тому вони почали місію. Бо дуже багато народу охрещено, але вони не освічені релігійно».

Доктор наук із соціальних комунікацій Михайло Перун поділився своїми роздумами про вплив Шептицького на українське суспільство та культуру.

Він наголосив: «Без Великого Митрополита Андрея Шептицького ми б не мали тієї Галичини, яку сьогодні бачимо. Не кажучи вже про українську діаспору, саме він почав творити церковні структури у Канаді, США, Бразилії та Аргентині, паралельно з ними були відкриті численні молоджні інституції». Пан Перун також зазначив: «На превеликий жаль, культура в Україні в останні десятиліття або навіть століття перебуває на марґінесі. Хоч ми маємо великий пласт культури, але не вміємо робити промоцій. Що робить Митрополит Андрей Шептицький? У 1905 році він заснував Церковний музей на Святоюрській горі. А 1911 року відкриває Національний Музей у Львові, даруючи його не галичанам, а українському народові».

Зі словом про Великого Митрополита виступив журналіст та шеф-редактор Релігійно-інформациної Служби України Тарас Антошевський, який наголосив: «Величність постаті Андрея Шептицького можна найкраще прослідкувати крізь віки».

Про великий внесок Андрея Шептицького у розбудову української державності зазначив голова Львівської обласної організації СОУ полковник Петро Костюк. Він нагадав присутнім про меморандум Митрополита Андрея Шептицького до австро-угорського уряду від 15 серпня 1914 року «Про майбутній військовий, правовий і церковний устрій України». В ньому йшлося про об’єднання Східної України із Західною за умови перемоги Австрії. Митрополит вважав, що в основі творення незалежної України мали стати три основні складові державотворення: європейська правова база, національна армія та національна Церква.  

Доцент кафедри теорії та практики журналістики Ігор Скленар розповів про книги, які кожен може взяти собі до уваги. Зокрема, «Молодість і покликання отця Романа Шептицького», яку написала його матір Софія. Серед переліку видань, які викладачі можуть використати у своїй діяльності, Ігор Скленер виокремив книгу Мирослава Мариновича «Митрополит Андрей Шептицький і принцип «позитивної суми». Також згадав про «Життя в тіні великого Митрополита: брат Йосиф Гродський і його спогади» Романа Скакуна.

Теги: Незалежний Медіа Форум, Independent Media Forum
Автор: uacenter.media

Незалежний Медіа Форум
www.uacenter.media
www.mediaforum.news
E-mail: [email protected]
Kyiv - Київ:  +38 067 461 6900
Варшава - Warszawa: +48 609 00 6656

Редакція Незалежного Медіа Форуму не завжди поділяє точку зору автора

© ICF "INDEPENDENT UKRAINIAN MEDIA CENTER IN EUROPE", 2022-2024
© POLSKO-UKRAIŃSKA FUNDACJA POKOJU CONCORDIA 818, 2023-2024

Мої відео