Невідомий українсько-польський класик європейського вітража ХХ ст.
Адам Сталони-Добжанськи – українсько-польський класик європейського вітража ХХ століття. Упорядник Валентин Кондратюк
Тільки уявіть: легендарний творець величних вітражів і фресок у понад 30 церквах і костелах Польщі – щирий приятель Папи Римського Павла Івана ІІ, професор Краківської Академії Мистецтв Адам Сталони-Добжанськи (1904-1985) – народився у містечку Мені на Чернігівщині, а таємниці живопису осягав у Прилуках і Києві? Саме так. А іще, професор, охрещений у православній церкві, до останнього дня життя залишився православним християнином.
Та слова і поетика будуть безсилі, коли Ви побачите геніальні творіння Адама Сталони-Добжанського. Виставки його творчості з величезним успіхом пройшли у кількох світових столицях, включно з Парижем та Афінами. Скромний перегляд його робіт мав місце і в Україні. Але батьківщина митця іще й досі уповні не усвідомила велич і геніальність свого сина. Забуті, маловідомі імена для нас не дивина, але маємо пізнавати належне Україні, українські корені класичного європейського мистецтва, витоки захоплюючої дружби і допомоги народу Польщі українським біженцям і війську…
Альбом містить репродукції монументальних вітражів і фресок, їхніх деталей. Уперше із родинного архіву Сталони-Добжанських у Кракові в нашій книзі публікуються твори українського періоду 1918-1943 років. В Україні у приватній колекції зберігається репродукована у виданні неповторної краси ікона Божої Матері із золотим тлом, на якому Майстер зобразив майже прозорі силуети знищених комуністичним режимом українських церков Х-ХІХ сторічь.
Колектив авторів, об’єднаних раніше під егідою попередника Інституту – Міжнародного центру українознавчих студій Університету «Україна», уже видав торік за програмою «Повернення забутих імен» дві книги про творчість Адама Сталони-Добжанського англійською мовою. Це видання містить нові публікації таких авторів, як член-кореспондент НАНУ, професор Дмитро Степовик, з українського боку, та онук митця Ян Сталони-Добжанськи (на світлині разом із упорядником) – із польського.
Це видання вийде друком наприкінці грудня 2022 обмеженим тиражем, Ваші замовлення адресуйте на сторінку видавництва "Пам'ятки України: Видавець" у Фейсбуці: https://www.facebook.com/profile.php?id=100063929839739
або на телефон: +380674616900 (Viber, Telegram, WhatsApp)