Реформа місцевого самоврядування: які плюси та мінуси?

Реформа місцевого самоврядування: які плюси та мінуси?
353129 ПЕРЕГЛЯДІВ

Члени Комітету з питань організації державної влади взяли участь у заході "Реформа місцевого самоврядування: 10 років на марші. Виклики, сенси, майбутнє", який відбувся 1 квітня 2024 року та був організований Офісом Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України. Про це повідомляє пресслужба Апарату Верховної Ради України.

Як розповіла Голова Комітету Олена Шуляк, є певні позитивні зрушення, які стались в процесі формування державної політики та реалізації реформи децентралізації завдяки співпраці Комітету з всеукраїнськими асоціаціями органів місцевого самоврядування, науковим та експертним середовищем. За її словами, часто успішність чи неуспішність змін, які відбуваються в державі, можна побачити тільки через роки.

«Зараз, маючи позаду 10 років реформи, можна зробити висновок, що реформа децентралізації однозначно досягла великих успіхів. Найбільшим підтвердженням цього є те, як працювали і працюють громади в умовах повномасштабного вторгнення. І те, що працює в екстремальних умовах, однозначно працюватиме в будь-яких інших», — сказала Олена Шуляк.

Вона також приділила особливу увагу законопроєктам 4254, 7283, 6319 та 4298. Вони мають впровадити реальну місцеву демократію та очікують розгляду на пленарних засіданнях Парламенту. Очільниця комітету додала, що завершення реформи децентралізації - це не тільки наша необхідність у побудові місцевої державної управлінської машини, це виконання багатьох маркерів згідно з планом Ukraine Facility та інтеграції України до ЄС.

«Отже, ми маємо працювати з подвійною силою, щоб через деякий час можна було сказати, що реформа децентралізації реалізована на всі 100», — зазначила Олена Шуляк.

Водночас Голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою та місцевого самоврядування Віталій Безгін розповів про найбільш важливі виклики, які потребують законодавчого врегулювання:

  • актуальна, повсюдна, законодавчо забезпечена система адміністративно-територіального устрою, що відповідає Європейським стандартам;
  • стала та збалансована система багаторівневого врядування, розмежування повноважень та повноцінний перехід до префектів;
  • сформульовані та законодавчо забезпечені політики щодо окремих типів територій (деокуповані, сільські, прикордонні з росією і т.інші);
  • оптимальна мережа надання публічних послуг, яка ґрунтується на адміністративно-територіальному устрої.
 
Своєю чергою Голова підкомітету з питань адміністративних послуг та адміністративних процедур Лариса Білозір вважає реформу децентралізації дійсно успішною. Хоча вона зауважила, що її необхідно живити певними діями, які не повинні займати тривалий час, а мають на ділі показувати підтримку децентралізації й територіальних громад. Відтак вона порушила питання адміністрування податків, які необхідно передати на місця, а також проблематику гідної оплати праці, що дасть можливість зберігати робочі місця та досягти необхідної зайнятості населення.
 
За словами заступниці голови Комітету, голова підкомітету з питань виборів, референдумів та інших форм безпосередньої демократії Аліни Загоруйко, в умовах правового режиму воєнного стану з відповідними особливостями правового регулювання багатьох суспільних відносин варто говорити про певне поєднання централізації влади з її децентралізацією, тому на сьогодні Комітет шукає баланс між відповідними процесами. Вона переконана, що для України наразі є гарна нагода здійснити власний синтез задля забезпечення «доброго врядування», використовуючи при цьому існуючі можливості, унікальний досвід та специфіку.
 
Як висловився Голова підкомітету з питань регіональної політики та місцевих бюджетів Вʼячеслав Рубльов, є певні позитивні наслідки співпраці Комітету з всеукраїнськими асоціаціями органів місцевого самоврядування у процесі здійснення реформи децентралізації. Однак він вважає, що потрібно підвищити кадровий потенціал органів місцевого самоврядування, зокрема на районному та обласному рівнях.

Незалежний Медіа Форум
www.uacenter.media
www.mediaforum.news
E-mail: [email protected]
Kyiv - Київ:  +38 067 461 6900
Варшава - Warszawa: +48 609 00 6656

Редакція Незалежного Медіа Форуму не завжди поділяє точку зору автора

© ICF "INDEPENDENT UKRAINIAN MEDIA CENTER IN EUROPE", 2022-2024
© POLSKO-UKRAIŃSKA FUNDACJA POKOJU CONCORDIA 818, 2023-2024

Мої відео