Українсько-польський проект реставрації срібних воріт XVIII століття
"Райська брама. Українсько-польський проект реставрації срібних воріт XVIII століття головного іконостаса Софії Київської". Упорядники Неля Куковальська, Валентин Кондратюк
Видання репрезентує повернену з небуття унікальну пам’ятку – один з найкращих зразків українського сакрального ювелірного мистецтва – срібні райські (царські) ворота XVIII століття з іконостаса Софійського собору в Києві. Після завершення реставрації воріт та їх встановлення на своє історичне місце, Софія Київська нарешті здобула цілісність унікального архітектурно-художнього декору інтер’єру.
Впродовж 730-и днів увага культурної громадськості України й Республіки Польща була прикута до першого і поки що єдиного в історії всієї реставраційної справи в Україні безпрецедентного прикладу успішної реалізації спільного польсько-українського проекту реставрації та відновлення унікальної пам’ятки всесвітнього значення.
Майже 70 років чекали на нове життя 11 автентичних фрагментів, які збереглись від срібних царських воріт, виготовлених в 1747-1750 роках відомими київськими золотарями Петром Волохом та Іваном Завадовським за мідною моделлю майстра Семена Тарана на замовлення київських митрополитів Рафаїла Заборовського та Тимофія Щербацького. Брак коштів, чисельні бюрократичні перепони, відсутність необхідної кількості та якості дорогоцінних металів не дозволили свого часу відновити пам’ятку.
Свого часу було оголошено конкурс на реставрацію та реконструкцію райських воріт Софійського собору, повідомлення про який було надіслано до реставраційних центрів України, Росії, Польщі, Німеччини. Перемогу здобув проект, запропонований польськими майстрами з реставрації пам’яток старовини (Варшава). Проект здійснили краківські майстри-ювеліри під патронатом Міністра культури і народної спадщини Республіки Польща. Безперечно, реалізація зазначеного реставраційного проекту стала знаковою подією в українській культурі і міжнародній реставраційній співпраці.
Світлина: Вселенський Патріарх Варфоломій І освятив реставровану пам’ятку під час свого історичного візиту в Україну 2008
Це видання отримає путівку у світ, якщо Ви проголосуєте за нього за посиланням:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScFZxO0byvbUQMMbyUwNVnLCotmJexRGqHSQo-l5v2ztLLsXA/viewform