«Те, що зараз відбувається в росії, є продовженням процесу, який був помітний давно, хоча насправді він прискорився після нападу на Україну. Прогресивні зміни роблять росію схожою на останні етапи Радянського Союзу, але звісно, до найкрайніших проявів тоталітаризму, який мав місце за Сталіна, ще далеко», – зазначає Джайлз, який про цю еволюцію росії пише у своїй книзі «Війна Росії проти всіх», опублікованій наприкінці минулого року.
Однак він підкреслює, що, дивлячись на всю російську історію, цей прогресивний авторитаризм не є чимось незвичайним . «росія постійно проходить через дуже передбачувані фази лібералізації та повернення до авторитаризму та репресій після того, як виявила, що лібералізація була великою помилкою. І в цьому циклі росія зараз на шляху до посилення репресій», – пояснює він.
Експерт зазначає, що вилучення паспортів у чиновників чи закриття громадянам можливості виїзду за кордон, про що останніми тижнями писали західні ЗМІ, також почалося кілька років тому, а зараз цей процес тільки прискорюється і поширюється на інші групи. Він зазначає, що такі обмеження вже запроваджено щодо працівників МВС, у тому числі рядового складу міліції, яким теоретично заборонено виїжджати поза перелік дозволених напрямків.
"Але з історичної точки зору, це майже повернення до звичного життя. Період після 1991 року, коли росіяни більш-менш могли виїжджати за кордон, був унікальним і безпрецедентним в історії росії. Зазвичай були набагато суворіші обмеження на їхній виїзд з країни», - каже Джайлз, вказуючи, що причиною обмеження владою контактів своїх громадян із зовнішнім світом є страх, що російська політична система може цього не витримати. «Щоб захистити своїх лідерів, росія повинна захистити своїх громадян від зовнішнього світу», — додає він.
Що стосується ставлення пересічних російських громадян до зростаючого авторитаризму, Джайлз підкреслює, що достовірно вивчити його дуже важко, тому що опитування громадської думки в країні, де люди знають, що краще дати «правильну» відповідь, мають невелику цінність. Однак він звертає увагу на те, що в російському суспільстві існує велика толерантність до обмеження особистих свобод в обмін на помітне підвищення національної безпеки.
Він також зазначає, що кільканадцять років тому, коли сировинний бум підживлював російську економіку, росіяни могли відчути, що відмова від особистих свобод призводить до значного покращення їхнього матеріального становища, тоді як, як виявляється зараз, остаточно у них немає ні того, ні іншого.
Кейр Джайлз зазначає, що є багато оптимістичних голосів, які кажуть, що росія не може йти шляхом диктатури і що війна має принести зміни в Україну, але, як він зазначає, на жаль, є мало ознак того, що ці думки базуються на фактах, а не на надії .
"Немає жодних ознак того, що російське керівництво хоче змінитися через будь-які внутрішні прояви невдоволення, які можуть послідувати. Навпаки, очевидно, що воно буде посилювати репресії щодо власних громадян, щоб вони не протестували. Ті, що не прийняли сучасний напрямок розвитку країни, проголосували своїми ногами під час двох хвиль еміграції з росії в лютому та вересні минулого року, і можна припустити, що ті, хто вирішив цього не робити, менш незадоволені і менш схильні виявляти невдоволення,"
- пояснив експерт.
Він додає, що, незважаючи на те, що у 2023 році економічні санкції сильно вдарять по російській економіці та що росія більше не зможе захистити себе від їх довгострокових наслідків, зростає консенсус, і немає підстав вважати, що санкції самі по собі призводять до серйозних політичних змін, таких як зміна режиму. Щонайбільше вони можуть бути одним із факторів, які сприятимуть цьому в довгостроковій перспективі.
Niezalezna.PL - партнер Незалежного Медіа Форуму