Олег БЄЛОКОЛОС. Про Трампа, американську зовнішню політику та деякі рекомендації для української сторони

Олег БЄЛОКОЛОС. Про Трампа, американську зовнішню політику та деякі рекомендації для української сторони
39347 ПЕРЕГЛЯДІВ

Про Трампа, американську зовнішню політику та деякі рекомендації для української сторони

 
 
 
 
Facebook
 
Twitter

Наочну хибність деяких тверджень про начебто занепад Сполучених Штатів можна було спостерігати в листопаді минулого року, коли чи не увесь світ з великою увагою спостерігав за обранням нового господаря Білого дому. Адже, попри всі проблеми, вади і помилки, США й сьогодні продовжують бути ядерною наддержавою, утримувати сотні військових баз по усьому світу, виробляти значну частину світового ВВП, лідирувати у сфері фундаментальних наукових досліджень та різного роду прикладних інновацій. Попри купу прогнозів про якійсь колапси, американське суспільство демонструє належну стійкість, а американська економіка зберігає гнучкість та підтримує незчисленну кількість зв’язків з іншими економіками на усіх континентах.

Не випадково, практично увесь світ продовжує уважно слідкувати і за рішеннями Федеральної резервної системи США, і за курсом американського долара, від якого прямо або опосередковано залежать напрямки міжнародних інвестицій, глобальні ринки облігацій, кредитно-фінансова політика багатьох країн, ціни на сировину, дорогоцінні метали, енергоносії та узагалі світова економічна активність. (див. America incognita)

У ці ж дні багато хто в світі також очікує на інавгурацію нового президента США. Провідні міжнародні медіа, експерти, блогери чи не щогодини продукують свої прогнози щодо зовнішнього курсу нової Адміністрації, намагаючись передбачити її головні пріоритети в найбільш важливих сферах.

Можливо, варто додати до них ще один.

Зовнішня політка Трампа вочевидь виходитиме з його бачення того, що слабкість неодмінно провокуватиме конфлікт і лише перевага у силі найнадійніший засіб для захисту. Рональд Кесслер, відомий американський журналіст, експерт з внутрішньої політики США та діяльності спецслужб, а також давній знайомий Трампа згадував у своїй вельми інформативній книзі, як Дональда Трамп, ще у 2006 році, під час інтерв’ю у відповідь на питання, що він зробить, якщо буде обраним президентом, зазначив: «Жодна країна не насмілиться тиснути на Сполучені Штати, тому що вона відчує нашу гнівну відповідь.» Тим самим, він фактично повторив напис на одному з перших прапорів ВМС США, на якому була зображена гримуча змія і слова: «Don’t tread on me» – «Не наступи на мене» і який згодом став одним з символів американського патріотизму. Ці ж слова стали назвою композиції на патріотичну тему відомої американської групи Metallica, де є й відомі слова про те, що для забезпечення миру слід бути готовим й до війни.  

Попри деяку зовнішню імпульсивність і відому браваду, Трамп скоріше схильний до уважного вивчення деталей і прискіпливого вивчення умов будь-якого питання або завдання. І рішення приймаються ним після глибокого обговорення та мають виважений, але часом жорсткий характер з точки зору захисту відповідних інтересів. При цьому, він буде готовий до розумних компромісів, однак вимагатиме чіткого дотримання усіх домовленостей. Майже такі ж самі вимоги абсолютної лояльності і чесності пред’являтимуться й членам власної команди, адже він не любить внутрішніх скандалів.       

В процесі прогнозування зовнішнього курсу США слід брати до уваги таке. Історія Сполучених Штатів переконливо свідчить, що президент не може не зважати на думку і істеблішменту, і пересічних громадян при здійсненні зовнішньої політики, хоча б у тій мірі, яка стосується його особистих рейтингів. Враховуючи темперамент Трампа і його ставлення до свого іміджу, очевидно він буде приділяти цьому окрему і особливу увагу. Можливо, він враховуватиме й приклад Річарда Ніксона, якому у спадок залишилася війна у В’єтнамі, що почала вкрай негативно сприйматися суспільством, і який був змушений нею чи не щоденно займатися на посаді президента. А Трамп, цілком можливо, побоюватиметься, що українсько-російська війна затягне його у вир малопередбачуваних подій і подальших значних фінансових витрат і це згодом відіб’ється на усій його діяльності, особистій і політичній спадщині.

На жаль, вагомим негативним чинником для сьогоднішнього офіційного Києва є те, що упродовж усіх років Незалежності Україна не розбудувала таку архітектуру зв’язків зі США в усіх сферах і не залучила такий обсяг американських інвестицій, які б дозволили американцям всерйоз розглядати підтримку нашої держави важливою частиною національної безпеки і безпосереднім інтересом Сполучених Штатів.

Водночас, на нашу користь певним чином працюватимуть й такі чинники:

Перше, США вже інвестували в Україну значні кошти, зусилля у різних сферах, зокрема військовій, військово-технічній, фінансовій, санкційній тощо. В процесі активної і широкої взаємодії наша держава здобула чисельних американських симпатиків серед конгресменів, військових, працівників медіа, волонтерів, а також на різних щаблях бюрократичного апарату.

Друге, після Афганістану Америка не може дозволити собі другої, за десятиріччя, ганебної втечі від свого партнера, який знаходиться в непростому становищі. Адже, це неодмінно і вкрай негативно вплине на авторитет і навіть вагу США у світі, що матиме довгострокові наслідки у самих різних сферах. До того ж, США можуть перестати вважатися світовим лідером ліберального порядку, що базується на праві, на чому Вашингтон позиціонував себе і в середині країни, і за кордоном з часів завершення Другої світової війни і заснування НАТО в 1949 році.    

Третє, багато американців з різних верств, включаючи й деяких політиків, вже відчувають певні моральні зобов’язання перед Україною, яка сприймається, як добро, що протистоїть злу. Цей чинник має не менш важливе значення, ніж перші два, оскільки в політичній культурі Америки вагоме значення мають й певні моральні імперативи – достатньо згадати Тиждень поневолених народів, що починаючи з 1959 року щорічно, як правило у липні, проголошується чи не кожним президентом США, відому промову Рональда Рейгана про «імперію зла» і рішення спікера Палати представників Конгресу Джонсона, який у квітні минулого року поставив на голосування питання надання допомоги Україні, вочевидь виходячи з особистого несприйняття ситуації, коли потужний агресор безкарно знищує сусідню державу та її цивільне населення.

Утім, вони можуть стати дійсно вагомим фактором у двосторонніх відносинах, якщо вже ближчим часом українське керівництво здійснить такі кроки, як кардинальна оптимізація структури державного управління та підвищення рівня компетенції управлінців, оперативне скорочення непріоритетних бюджетних видатків, суттєве покращання бізнес-клімату, рішуча і системна протидія корупції, посилення уваги до ветеранів війни.       

Дуже вірогідно, що українсько-російська війна буде розглядатися новою Адміністрацією у комплексі всіх відносин між США та РФ, включаючи й питання стратегічної стабільності та подальших взаємовідносин із союзниками по НАТО.

Аналіз же останніх матеріалів дає підстави сформулювати головну рекомендацію для української сторони у відносинах з Адміністрацією Трампа – бути максимально конкретними у дискусіях і так само максимально реалістичними у пропозиціях. У разі обговорення будь-яких ініціатив – пропонувати якнайширше залучення Конгресу США до будь-яких домовленостей – тим більше, що за новий бюджет голосуватиме вже новий склад американських законодавців, більшість з яких є республіканцями, які безсумнівно координуватимуть свою діяльність з Білим домом.

Олег Бєлоколос
Директор Центру досліджень національної стійкості

Теги: Олег Бєлоколос , Незалежний Медіа Форум, Independent Media Forum
Автор: uacenter.media

Незалежний Медіа Форум
www.uacenter.media
www.mediaforum.news
E-mail: [email protected]
Kyiv - Київ:  +38 067 461 6900
Варшава - Warszawa: +48 609 00 6656

Редакція Незалежного Медіа Форуму не завжди поділяє точку зору автора

© ICF "INDEPENDENT UKRAINIAN MEDIA CENTER IN EUROPE", 2022-2024
© POLSKO-UKRAIŃSKA FUNDACJA POKOJU CONCORDIA 818, 2023-2024

Мої відео