Москаль тоді правду скаже, як чорт молитися стане…

МОСКАЛІ І ЧОРТИ – ЦЕ ОДНЕ І ТЕЖ ПОРІДДЯ
Це формула від Миколи Гоголя, а він щодо всілякого чортовиння великим знавцем був – чортознавець, словом. «Як чорта виставити дурнем» – саме це було, за власним визнанням, головною думкою усього його життя і творчості. «Уже з давніх пір я тільки й клопочусь про те, щоби після мого витвору насміялась досхочу людина над чортом», – писав Гоголь в одному із своїх листів. Нащадок українського козацького роду, російський письменник Дмитро Мережковський, стосункам письменника і сил нечистих навіть присвятив цілу книжку, вона так і називається: «Гоголь і чорт».
Формула про єдність двох порідь звучить у «Зниклій грамоті» («Пропавшей грамоте»). Пригадуєте, коли дід оповідача (в однойменній екранізації, фільмі «Пропала грамота», це козак Василь у незабутньому виконанні Івана Миколайчука), прокинувшись уранці посеред шинку, виявляє, що украдено все – і шапка із зашитою в неї грамотою до цариці, і кінь, і побратим-запорожець.
«Тут дід почав шпетити чорта такими словами, що, думаю, йому не один раз чхнулось у пеклі. Та лайкою все ж не допоможеш; а потилицю скільки дід не чухав, придумати нічого не придумав. Що робити? Кинувся дід шукати розуму у добрих людей: зібрав усіх, що були тоді в шинку, чумаків і так заїжджих, розказав їм свою пригоду. Довго думали чумаки, спершись підборіддями на батоги; покрутили головами і сказали, що не чули ще вони такого дива на хрещеному світі, щоб гетьманську грамоту украв чорт. А інші додали, що коли чорт та москаль що-небудь украдуть, то тільки ти й бачив».
От ся формула пригадалася з нагоди чергової «лекції» одного із чорторилих москалів путіна про українців і росіян як «єдіний народ». І про те, що коли нога росZольдата ступить на яку землю, то це вже й крадіжка – вже його буде, те саме «тільки ти й бачив».
До речі, путіна, його типологію Гоголь так само вирахував ще тоді. Хлестаков із «Ревізора» і Чічіков із «Мертвих душ» – ось прообрази нинішнього правителя, чиїм образком накривають нині зємлі роzzійскіє.
Докладніше про це можна прочитати у вже цитованій книжці Мережковського. «Натхненний мрійник Хлестаков і позитивний ділок Чичиков – за цими двома протилежними особами приховано об’єднуюче їхнє третє лице, лице чорта «без маски», «у фраці», у «своєму власному вигляді», лице нашого вічного двійника, який, показуючи нам у себе наше власне відображення, як у дзеркалі, говорить: «Чому смієтесь? Над собою смієтесь!».
Два дні тому путін пробулькав, що вимагає від України «прізнанія рєалій, коториє сложилісь на зємле". Іншими словами, чорт – скинувши маску – вимагає від нас визнати, що він справжній, що він «реальний». Вимагає, аби легалізували його присутність і його владу на землі.
Звісно, в цій поведінці чорта нічого нового, траплялось багато разів. Відтак рекомендації від Гоголя: «Ви цю скотину (чорта) бийте по морді і не бентежтесь нічим. Він вертопрах і увесь складається із надимання. Він точно дрібненький чиновник, який прокрався у місто нібито для ведення слідства. Пилюки запустить усім, розкричиться. Варто лишень трохи злякатись і податись назад – тут він і зачне хоробритись. А як тільки наступиш на нього, він і хвоста підіжме. Ми самі робимо з нього велетня; а насправді він чорт знає що. Приказка не буває задарма, а приказка каже: Хвалився чорт усім світом заволодіти, а Бог йому і над свинею не дав влади. Залякувати, надиматись, домагатись втрати рівноваги – це його справа».
Це його справа… А наша – чорту протидіяти, скільки є сил. Бо ж, як каже народна мудрість, не такий страшний чорт, як його малюють (о, скільки нині тих малювальників, є вони і в Україні; бур’ян росте навіть крізь бетон).
До речі, ще кілька прикладів приказок, які ілюструють заяви про «єдіний народ»:
Москаль тоді правду скаже, як чорт молитися стане.
Тату, лізе чорт у хату. Дарма, [донечко], аби не москаль.
З москалем бувай, а камінь в пазусі тримай.
Хоч би москаль з неба – вірити йому не треба.
Отаке, як казала моя тітка Галина Павлівна, завершуючи ту чи іншу розмову.
Сергій ТРИМБАЧ, відомий кінознавець, кінокритик, заступник голови Національної спілки кінематографістів України, член Ради НМФ