Як наші предки "одружувались" із комином? 10 фактів про українську хату

Як наші предки "одружувались" із комином? 10 фактів про українську хату
257999 ПЕРЕГЛЯДІВ

10 фактів про традиційну українську хату:

1. Для будівництва українці використовували всі породи дерева, окрім осики, адже вірилось, що саме на ній повісився Іуда. Також на хату не годились деревища, вражені блискавкою: за повір'ям, там селилась нечиста сила.

2. Чумацькі садиби мали дві брами – одну з поля, другу з села.

3. Для України були характерні не тільки дерев'яні й глиняні споруди: на Півдні, в умовах степу, використовувався також місцевий камінь.

4. На Полтавщині та Слобожанщині стіни й стелю хати переважно не білили, а розмальовували олійними фарбами й час від часу мили.

5. На Рівненському Поліссі колись побутував обряд "одруження комина": 14 вересня, на день святого Семена, освячували вперше запалений після літа вогонь, після чого починали хатні роботи.

6. Найстарішу українську хату виявили в селі Самари Волинської області, і вона датується 1587 роком! Знаходиться нині в Національному музеї народної архітектури та побуту (м. Київ).

7. Для всього Поділля характерне оздоблення хати паперовими прикрасами –  витинанками. Кілька років тому в Могилів-Подільському навіть створили музей витинанки.

8. Суворі умови життя Гуцульщини та місцева традиція  обумовили виникнення садиби-фортеці – "ґражди". Це – комплекс будівель, які, зазвичай, утворюють замкнений двір.

9. Коли починалось будівництво хати, намагалися закінчити його до 14 жовтня – до Покрови Пресвятої Богородиці, щоб до свята увійти під дах – "покров": "Тоді Покрова покриє всіх у новій хаті покровом – і всі нечисті духи щезнуть із хати, і увесь рік буде спокій", –  так вважали на Київщині.

10. В українській хаті завжди було охайно – вибілено, розмальовано кольоровою глиною, оздоблено витинанками, утикано квітами й запашними травами. Так німецький географ Йоган Георг Коль, подорожуючи по Україні в 1838 році, писав: "Живуть у чисто витриманих хатах, що до тебе всміхаються. Вони не вдовольняються тим, що кожної неділі миють їх, як це роблять голландці, але ще кожні дві неділі білять. Тому їхні хати виглядають білими, неначе свіжовибілене полотно".

 

Влад ДЯДИН

За матеріалами книги Лідії Орел "Україна на схилах Дніпра" та чисел "Наукового альманаху"

https://ua-book.house/

Теги: Незалежний Медіа Форум, Independent Media Forum
Автор: uacenter.media

Незалежний Медіа Форум
www.uacenter.media
www.mediaforum.news
E-mail: [email protected]
Kyiv - Київ:  +38 067 461 6900
Варшава - Warszawa: +48 609 00 6656

Редакція Незалежного Медіа Форуму не завжди поділяє точку зору автора

© ICF "INDEPENDENT UKRAINIAN MEDIA CENTER IN EUROPE", 2022-2024
© POLSKO-UKRAIŃSKA FUNDACJA POKOJU CONCORDIA 818, 2023-2024

Мої відео